Zaparcie stało się powszechne u każdej osoby. Każdy cierpi na zaparcia z powodu nowoczesnego stylu życia. Z normalnego, prostego jedzenia ludzie przeszli na niezdrowe jedzenie w swojej codziennej rutynie. Dzieci są przyzwyczajone do jedzenia tylko fast foodów. Nawet młodzież nie lubi prostego jedzenia. Chcą codziennie czegoś nowego. Główną przyczyną zaparć jest tylko zmiana diety. Kiedy nie włączasz do swojej diety pokarmów bogatych w błonnik, jest to niewłaściwa dieta. Zawsze miej jedzenie pełne składników odżywczych i białka. Nadmierne spożywanie produktów zawierających kofeinę szkodzi również naszemu układowi trawiennemu.

Lista pokarmów, które mogą powodować zaparcia u dorosłych

Twoja dieta bezpośrednio wpływa na łatwe lub trudne oddawanie stolca rano. Kiedy nie pijesz dużo wody, ignorowanie wezwania natury i pasywny tryb życia są przyczyną zaparć. Również przyjmowanie leków na jakąkolwiek inną chorobę może być przyczyną zaparć.

Lista pokarmów powodujących zaparcia:

Oto lista pokarmów, które mogą być oczywistą przyczyną zaparć:

1. Niedojrzały banan:

Niedojrzały banan

Banany zawierają dużo błonnika, który łagodzi zaparcia. Ale niedojrzałe banany mogą powodować zaparcia. Niedojrzały lub zielony banan z pewnością może powodować zaparcia, ponieważ zawiera dużo skrobi, która staje się ciężkostrawna.

2. Kofeina:

Kofeina

Kofeina na wiele sposobów wpływa na układ pokarmowy organizmu człowieka. Jeśli dostaniesz dużo napojów zawierających kofeinę, może to spowodować biegunkę. Kofeina może stymulować okrężnicę w organizmie. Pochłania dużo płynu, przez co stolec jest suchy.

3. Gluten:

Gluten

Gluten to jeden z rodzajów białka, który znajduje się w pszenicy. Pszenica jest używana do regularnego użytku. Nie powoduje zaparć u wszystkich. Niektórzy ludzie mają alergie na pszenicę, co może powodować zaparcia.

4. Ryż biały:

biały ryż

Z białej łuski ryżu usuwane są otręby i kiełki, co powoduje zaparcia. Zamiast białego ryżu możesz użyć brązowego ryżu. Brązowy ryż zawiera całą zawartość, która pomaga łagodzić zaparcia. W białym ryżu nie ma błonnika i białek.

5. Mięso czerwone:

Czerwone mięso

Czerwone mięso zawiera dużo tłuszczu i żelaza, które jest ciężkostrawne dla człowieka. Lepiej unikać czerwonego mięsa, ponieważ spowalnia układ trawienny organizmu. Zbyt dużo żelaza może powodować zaparcia.

6. Biały Chleb:

Chleb pszenny

Biały chleb może powodować zaparcia, ponieważ nie zawiera błonnika. Chociaż chleb pełnoziarnisty może pomóc to złagodzić. Produkty składające się z białej mąki również mogą powodować to samo. Pokarmy składające się z białej mąki są bogate w skrobię.

7. Alkohol:

alkohole

Podobnie jak kofeina, alkohol może również powodować zaparcia. Alkohol może odwodnić się i spowolnić pracę przewodu pokarmowego. Podrażnia wypróżnienia, co powoduje zaparcia. Należy ograniczyć spożycie alkoholu, aby uniknąć zaparć.

8. Czekolada:

Czekolada

Czekolada posiada dużą ilość tłuszczu, który może spowolnić proces trawienia. Według badań przeprowadzonych w Niemczech, czekolada powodowała u wielu osób zaparcia. Czekolada może spowolnić skurcze mięśni i zakłócić wypróżnienia.

9. Niektóre suplementy:

Niektóre suplementy

Aby zachować zdrowie, niektórzy przyjmują suplementy żelaza i wapnia. Te suplementy mogą powodować zaparcia. Jeśli zaleca się przyjmowanie tego suplementu, należy dodać do diety więcej pokarmów zawierających błonnik.

To tylko kilka, ale może być więcej pokarmów powodujących zaparcia. Różni się w zależności od osoby, z jakiego jedzenia dana osoba ma zaparcia. Niedostateczna ilość wody może również powodować zaparcia. Dlatego konieczne jest, aby osoba unikała takich pokarmów, które powodują zaparcia i prowadzą zdrowe życie. Zawsze przestrzegaj ścisłej rutyny i prostego jedzenia, aby mieć nieprzerwane oddawanie stolca.