Nasz organizm potrzebuje aminokwasów, które odpowiadają za wiele funkcji życiowych w organizmie. Jednym z omawianych dzisiaj aminokwasów jest fenyloalanina. Zanim zaczniemy od produktów bogatych w fenyloalaninę, zrozummy trochę więcej na ten temat.

pokarmy bogate w fenyloalaninę

Co to jest fenyloalanina??

Fenyloalanina jest aminokwasem. Ma dwie formy zwane L-fenyloalaniną i D-fenyloalaniną. Forma L nie może być wytwarzana przez organizm ludzki i jest pozyskiwana z żywności. Źródła te obejmują zarówno rośliny, jak i zwierzęta. Fenyloalanina jest ważna w leczeniu wielu schorzeń związanych ze skórą, łagodzeniu bólu, a nawet w leczeniu depresji. Szacuje się, że przeciętny dorosły powinien zażywać ponad 100 mg tego aminokwasu dla lepszego zdrowia. Zajmijmy się więc poznawaniem najlepszych pokarmów bogatych w fenyloalaninę.

Najlepsze pokarmy bogate w fenyloalaninę:

Oto nasze 10 najlepszych produktów bogatych w fenyloalaninę w Indiach. Przyjrzyjmy się im.

1. Mięso i ryby:

żywność fenyloalaniny

Te pokarmy są głównym źródłem białka i zawierają fenyloalaninę. Niektóre mięso zawiera około 1000 mg na 100 g fenyloalaniny. Homar, tuńczyk, łosoś, ostryga itp. również zawierają fenyloalaninę. W porównaniu do ryb mięso zawiera nieco więcej fenyloalaniny i jest również lepszym źródłem białka. Wśród mięs najlepszym źródłem tego aminokwasu są bekon, wołowina, indyk itp..

% fenyloalaniny w 100 gramach: średnio 148%

2. Produkty sojowe:

Ponieważ fenyloalanina pomaga w tworzeniu DNA, musimy codziennie spożywać odpowiednią ilość pożywienia, aby zapewnić naszemu organizmowi dobroczynność tego cennego aminokwasu. Produkty sojowe, takie jak prażone ziarna soi, zawierają ponad 2000 mg fenyloalaniny na 100 gramów. Inne produkty spożywcze należące do tej kategorii to chipsy sojowe, tofu sojowe, mąka sojowa itp..

% fenyloalaniny w 100 gramach: średnio 236 %

3. Jaja i nabiał:

Produkty mleczne zawierają znaczne ilości fenyloalaniny, która jest jedną z przyczyn słodkiego smaku pakowanego mleka. Ser, jajka itp. są bogate w ten konkretny aminokwas. Jajko zawiera około 500 mg fenyloalaniny, co czyni je jednym z najlepszych pokarmów zawierających fenyloalaninę.

% fenyloalaniny w 100 gramach: średnio 78%

4. Nasiona i orzechy:

pokarmy bogate w fenyloalaninę

Wiele nasion i orzechów zawiera dużą ilość fenyloalaniny. Na przykład pestki dyni zawierają 1733 mg tego aminokwasu na 100 gramów. Oprócz dyni nasiona innych owoców, takich jak arbuz, również zawierają dużą ilość fenyloalaniny. Migdały również są bogate w ten aminokwas.

% fenyloalaniny w 100 gramach: średnio 198%

5. Orzechy:

Niektóre orzechy zawierają dużą ilość fenyloalaniny. Spożywanie orzechów takich jak orzechy włoskie może dostarczyć naszemu organizmowi wymaganej ilości dobrego aminokwasu. Orzechy są również bogate w białko i mogą zwiększyć poziom zdrowia i siły w naszym ciele.

% fenyloalaniny w 100 gramach: średnio 198%

6. Aspartam:

To sztuczny słodzik, który jest używany w wielu pakowanych produktach. Na przykład – gumy do żucia, napoje bezalkoholowe itp. zawierają dużą ilość fenyloalaniny, która jest korzystna dla budowania naszego DNA, ale do pewnego stopnia. Jednak przedawkowanie aspartamu może być niebezpieczne dla naszego zdrowia i nie może być stosowane jako główne źródło fenyloalaniny.

% fenyloalaniny w 100 gramach: średnio 68%

7. Jagnięcina:

Chuda wołowina lub jagnięcina zawierają w sobie dużą ilość fenyloalaniny. Te pokarmy są bogate w białko i są bardzo korzystne dla organizmu. Pieczona wołowina zawiera około 1464 mg fenyloalaniny na 100 gramów. Możesz spróbować różnych form wołowiny, takich jak łopatki, polędwica, żeberka itp..,

% fenyloalaniny w 100 gramach: 167%

8. Chuda wieprzowina:

Każdy kocha wieprzowinę. Wieprzowina stanowi integralną część jednych z najsmaczniejszych dań na świecie. Jest bogatym źródłem chudego białka i zawiera duże ilości fenyloalaniny. Wieprzowina ma więcej 100 mg (na 100 gramów) tego aminokwasu, co odpowiada 1095 miligramom na 85 gramów. Właściwe spożycie tego rodzaju mięsa zwiększy poziom pożytecznych i niezbędnych aminokwasów w organizmie.

% fenyloalaniny w 100 gramach: 147%

9. Pełnoziarniste:

Produkty pełnoziarniste, takie jak Kamut, mają dobre proporcje fenyloalaniny. Mają w sobie około 300 mg (na 100 gramów) tego aminokwasu. Całe ziarna są jednym z najlepszych źródeł fenyloalaniny i są korzystne w naprawianiu uszkodzeń tkanek i innych urazów wewnętrznych. Dodaj tę żywność do swojej zwykłej diety, aby poprawić poziom fenyloalaniny w organizmie.

% fenyloalaniny w 100 gramach: 34%

10. Fasola i soczewica (fasola pinto):

pokarmy bogate w fenyloalaninę

Fasola, szczególnie fasola Pinto, jest jednym z najlepszych produktów bogatych w fenyloalaninę. Szczególnie dla wegetarian jest o wiele mniej możliwości pozyskiwania aminokwasów ze źródeł roślinnych. Włączenie fasoli i roślin strączkowych może pomóc przezwyciężyć te niedobory i dostarczyć organizmowi kluczowych białek, takich jak fenyloalanina.

% fenyloalaniny w 100 gramach: 61%

Teraz, gdy nauczyłeś się niesamowitych pokarmów bogatych w fenyloalaninę, nadszedł czas, aby włączyć je do swojej diety. Ten ważny aminokwas jest potrzebny organizmowi do promowania dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Pomaga radzić sobie ze stresem, zmniejszać wahania nastroju, a nawet utrzymywać poziom energii. Wraz z tymi korzyściami, fenyloalanina jest również potrzebna do poprawy funkcji tarczycy. Nie przegap więc tego kluczowego składnika odżywczego. Zacznij jeść te produkty, aby uzyskać maksymalne korzyści.