Za każdym razem, gdy odwiedzamy supersklep, z pewnością natkniemy się na szeroką gamę produktów spożywczych, które twierdzą, że mają niską zawartość lub są wolne od cholesterolu. Często lub zawsze to powszechne odrzucenie cholesterolu sprawia wrażenie, że jest on niepotrzebny i niezdrowy. Tak jednak nie jest. Nie każdy cholesterol jest zły. Cholesterol HDL, który jest również po prostu klasyfikowany jako dobry cholesterol, jest integralną częścią zdrowego odżywiania.

Żywność z cholesterolu HDL

Według dietetyków cholesterol HDL często działa jako bufor przeciwko złemu cholesterolowi. Wiadomo, że cholesterol HDL chroni nas przed negatywnymi skutkami złego cholesterolu, co czyni go niezwykle istotnym dla zdrowia serca. Chociaż łatwiej jest zidentyfikować produkty spożywcze bez cholesterolu poprzez ich etykietowanie, z pewnością pomogłoby to uzyskać wgląd w żywność zawierającą wysoki poziom dobrego cholesterolu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Niesamowite pokarmy dla cholesterolu HDL:

1. Płatki owsiane:

Pokarmy HDL Cholesterol 1

Płatki owsiane zyskują na znaczeniu jako zdrowa opcja śniadaniowa. Wysoce rozpuszczalny błonnik w płatkach owsianych sprzyja pozytywnej zmianie poziomu cholesterolu HDL w naszych krwioobiegach. Jedna lub dwie porcje płatków owsianych dziennie mogą znacznie uchronić nas przed złym cholesterolem.

2. Ryż:

Pokarmy HDL Cholesterol 2

Spożycie ryżu na całym świecie spadło od czasu pojawienia się fast foodów i pakowanych przekąsek. Niestety fast foody służą tylko do zalewania naszych krwi LDL lub złym cholesterolem, podczas gdy ryż jest bogaty w cholesterol HDL, który służy jako bufor przeciwko negatywnym skutkom złego cholesterolu.

3. Awokado:

Pokarmy HDL Cholesterol 3

Nie każdy tłuszcz jest zły, a awokado jest tego najlepszym przykładem. Podczas gdy wielu po prostu odrzuca awokado ze względu na ich wysoką zawartość tłuszczu, to samo w sobie jest jego zbawczą cechą. Mówi się, że awokado jest naładowane zdrowym cholesterolem.

4. Oliwa z oliwek:

Pokarmy HDL Cholesterol 4

Wizyta w domu towarowym często może okazać się trudna w przypadku wyboru zdrowych olejów spożywczych. Na szczęście oliwa z oliwek jest ostateczną odpowiedzią na ten powszechny dylemat. Powszechnie wiadomo, że oliwa z oliwek podnosi poziom cholesterolu HDL we krwi.

5. Orzechy:

Pokarmy HDL Cholesterol 5

Nigdy nie można wystarczająco podkreślić znaczenia orzechów dla naszych potrzeb żywieniowych. Orzechy takie jak pekan, orzechy włoskie, pistacje, orzeszki ziemne i orzechy laskowe są doskonałym źródłem zdrowego cholesterolu. Rozsądna porcja orzechów w naszej codziennej diecie jest niezbędna dla pozytywnego zdrowia serca.

6. Owoce morza:

Pokarmy HDL Cholesterol 6

Następnym razem, gdy planujesz posiłek z przyjaciółmi lub rodziną, zabierz ich do eleganckiej restauracji z owocami morza zamiast do burgera lub pizzerii. Wiadomo, że owoce morza, takie jak łosoś, makrela, tuńczyk i halibut, zawierają wysoki poziom zdrowych tłuszczów znanych jako kwasy tłuszczowe Omega 3. Kwasy tłuszczowe Omega 3 są doskonałym przykładem zdrowego cholesterolu.

7. Ciemna Czekolada:

Pokarmy HDL Cholesterol 7

Czekolada niekoniecznie musi być grzeszną przyjemnością. Badania dowiodły, że 50 gramów gorzkiej czekolady dziennie może znacznie zwiększyć antyoksydacyjne działanie dobrego cholesterolu.

8. Winogrona:

Pokarmy HDL Cholesterol 8

Wiadomo, że winogrona podnoszą poziom HDL i obniżają poziom złego cholesterolu, jednocześnie czyniąc je bardzo popularnymi wśród osób dbających o zdrowie.

9. Bakłażany:

Pokarmy HDL Cholesterol 9

Bakłażany są również powszechnie dostępnym warzywem, o którym wiadomo, że poprawiają poziom HDL w naszym krwiobiegu.

Pokarmy HDL Cholesterol