Jak leczyć ból górnej części pleców?

Ból w górnej części pleców jest tak powszechny, że stajemy się wobec niego apatyczni. Najczęściej odrzucamy ból pleców w wyniku kolejnego długiego dnia w biurze lub ciężkiej pracy fizycznej. Chociaż może to być prawdą, wskazuje to również na szkody, jakie sami sobie wyrządzimy, jeśli problem nie zostanie rozwiązany. Oprócz przypadków urazów pleców, większość przypadków bólu pleców zaczyna się od dokuczliwego bólu o niskiej intensywności, który pojawia się i znika. Nieleczona może prowadzić do wyniszczającej dolegliwości.

Jak leczyć ból górnej części pleców?

Ból w górnej części pleców jest spowodowany głównie nieprawidłową postawą, używaniem smartfona, długim działaniem komputera, ciągłym czytaniem i schylaniem szyi. Inne czynniki, takie jak uraz, zwichnięcie, przepuklina dysku itp., to poważne problemy, które wymagają połączenia porady lekarskiej i fizjoterapii. Ten rozdzierający ból może naprawdę utrudnić ci życie i sprawić, że będziesz żyć ze środków przeciwbólowych. Sprawdź przyczyny i sposoby leczenia bólu górnej części pleców.

Przyczyny i leczenie bólu górnej części pleców:

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych metodach leczenia bólu górnej części pleców i przyczynach.

1. Podrażnienie mięśni lub ból mięśniowo-powięziowy:

Jedną z głównych przyczyn bólu górnej części pleców jest podrażnienie mięśni lub to, co jest medycznie nazywane bólem mięśniowo-twarzowym. Dzieje się tak, gdy duże mięśnie górnej części pleców rozwijają podrażnienie. Prawdopodobnie może to być bezpośredni skutek kontuzji sportowych, treningów, a nawet braku siły.

Najczęściej ten problem można rozwiązać za pomocą połączonego kursu fizykoterapii i leków przeciwbólowych. Wiadomo, że w skrajnych przypadkach pacjenci odnoszą korzyści z akupunktury, ponieważ podrażnienie mięśni charakteryzuje się punktami spustowymi, w których koncentruje się ból. Korzystne są również zabiegi chiropraktyczne i osteopatyczne oraz masaże. To jest kompleksowe leczenie bólu górnego odcinka kręgosłupa.

2. Ból w górnej części pleców z powodu dysfunkcji stawów:

Ból w górnej części pleców z powodu dysfunkcji stawów może wystąpić, gdy stawy łączące żebra z kręgosłupem piersiowym po obu stronach ulegają urazowi lub uszkodzeniu. Leczenie w takich okolicznościach zwykle obejmuje terapię chiropraktyczną, osteopatyczną, fizyczną i opartą na akupunkturze. Lekarz może zalecić ćwiczenia w domu w celu rozciągnięcia górnej części ciała.

Aerobik i podobne treningi mogą przynieść pozytywne korzyści osobom cierpiącym na ból w górnej części pleców z powodu dysfunkcji stawów. Ponieważ ból jest często silny, konieczne mogą być również leki przeciwbólowe. Leki przeciwzapalne są zazwyczaj lekami z wyboru w przypadku dysfunkcji stawów. Powszechnie stosowane leki to ibuprofen i inhibitory COX-2. Jest to również najlepsze leczenie bólu górnej części pleców.

3. Zwyrodniałe lub przepukliny dyski:

Chociaż rzadko zdarza się, aby ból w górnej części pleców był spowodowany zwyrodnieniem lub przepukliną krążków kręgosłupa, nie jest to całkowicie niespotykane. Zdegenerowane krążki często pojawiają się w wyniku starości, nawet gdy krążki, które służą jako bufor między poszczególnymi kręgami, powoli się zużywają. Może to prowadzić do przepukliny krążków międzykręgowych, gdzie miękki wewnętrzny rdzeń krążka kręgowego może przeciekać i ocierać się o wrażliwe nerwy. Oba te stany mogą powodować ból w górnej części pleców w różnym stopniu.

W przypadku choroby zwyrodnieniowej dysku najczęstszym sposobem postępowania są ćwiczenia z pomocą fizjoterapeuty. Leki przeciwbólowe mogą, ale nie muszą być przepisywane. Prawdopodobnie zostaną zalecone zmiany stylu życia, ponieważ nadmierne palenie, spożywanie alkoholu i stagnacja stylu życia mogą w rzeczywistości pogłębić problem. W niektórych ciężkich przypadkach możliwa jest również operacja. W przypadku przepukliny krążków piersiowych rezonans magnetyczny często ujawnia zakres uszkodzenia i odpowiednio ustala przebieg leczenia. To idealne leczenie bólu górnej części pleców.

4. Osteoporoza i choroba zwyrodnieniowa stawów:

Osteoporoza występuje, gdy kości są osłabione z powodu starości, menopauzy, anoreksji, choroby nerek i innych czynników. Żadne objawy nie są zauważane, dopóki kość nie zostanie złamana lub złamana. Wiadomo, że osteoporoza powoduje ściskające złamania kości kręgosłupa, powodując ból w górnej i dolnej części pleców.

Wiadomo, że ćwiczenia wytrzymałościowe i trening siłowy pomagają w takich warunkach. Powszechne są również leki zapobiegające ryzyku dalszego rozpadu kości i leki przeciwbólowe. Leczenie hormonalne jest również jednym ze sposobów leczenia osteoporozy u kobiet, u których rozwinęła się ona wraz z początkiem menopauzy. Choroba zwyrodnieniowa stawów może również powodować ból w górnej części pleców z powodu zmniejszenia wytrzymałości stawów w górnej części pleców. Po raz kolejny preferowanym sposobem leczenia jest skojarzona kuracja lekami i ćwiczeniami. Jest to skuteczne leczenie bólu górnego odcinka kręgosłupa.

5. Skompresowany nerw w górnej części pleców

Ściśnięty nerw może również powodować silny ból i dyskomfort w górnej części pleców. Kiedy w tkankach dochodzi do szczypania nerwu, dochodzi do napięcia i bezruchu mięśni w górnej części pleców.

Najlepszym sposobem leczenia tego schorzenia jest wykonywanie ćwiczeń rozciągających kręgosłup. Delikatnie skręcając kręgosłup, obracając łopatki i wykonując rozciąganie zgięcia pleców, można do pewnego stopnia złagodzić ból. Jednak ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i wykonać go pod przeszkolonym nadzorem.

Dokonując prostych zmian w stylu życia, można powstrzymać ból w górnej części pleców. Ważne jest, aby skrócić czas spędzany na ekranie i zachować właściwą postawę podczas pracy na komputerach i smartfonach. Długotrwałe używanie tych gadżetów może trwale uszkodzić szyję i górną część pleców. Regularne ćwiczenia, dobra postawa, spanie na odpowiednim materacu mogą pomóc w prowadzeniu bezbolesnego i wolnego od leków życia.