Zaparcie to jeden z powszechnych problemów, na które narzeka wiele osób. Mówiąc prościej, jest to niezdolność organizmu do wydalania jelit, co prowadzi do bolesnych skurczów brzucha i dużego dyskomfortu. Chociaż zaparcia nie są poważnym problemem, ale przedłużające się problemy z tym stanem mogą utrudniać codzienną rutynę i styl życia. Jednak zamiast leczyć zaparcia, zawsze lepiej jest ich uniknąć dzięki pewnym wskazówkom i sugestiom dotyczącym zdrowego życia. Ten przewodnik jest idealny, aby poznać najlepsze sposoby na uniknięcie kryzysu zaparcia i powstrzymanie go. Sprawdź je i regularnie obserwuj, aby uzyskać wyniki.

Jak uniknąć zaparć

Miej pokarmy bogate w błonnik:

Błonnik jest jednym z najlepszych sposobów na oczyszczenie żołądka z produktów przemiany materii, a także regulację wypróżnień, aby uniknąć problemów z zaparciami. Włączając do diety niektóre z najlepszych produktów zawierających błonnik, cel ten można łatwo osiągnąć. Śliwki, gruszki, marchew, brokuły, fasola, brzoskwinie, figi i produkty pełnoziarniste to tylko niektóre z idealnych produktów spożywczych pod tym względem. Połączenie 2-3 produktów z tego miejsca pomoże Ci we właściwy sposób.

Włącz nasiona lnu do diety:

Siemię lniane to jeden z najlepszych sposobów na uniknięcie zaparć. Możesz sproszkować to ziarno i przechowywać. Posyp je codziennie na wierzchu potraw i sałatek. Nie tylko pomaga w regulacji jelit, ale także zapewnia dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych omega 3.

Miej dużo wody i zdrowych płynów:

Innym skutecznym sposobem zapobiegania zaparciom jest codzienne picie dużej ilości wody. Zaleca się około 10 szklanek czystej i przefiltrowanej wody. Oprócz tego zawsze możesz dodać zdrowe płyny, takie jak świeże soki owocowe i herbaty ziołowe. Zapewni to dobre nawodnienie organizmu i prawidłowe ruchy jelit. Zwiększy objętość stolca i sprawi, że stanie się on bardziej miękki, aby ułatwić odejście.

Ćwiczenie jest ważne:

Ćwiczenia pomagają w utrzymaniu funkcji organizmu, a także utrzymują w prawidłowej kondycji układ pokarmowy. Używając około 30 minut ćwiczeń każdego dnia, możesz faktycznie powstrzymać zaparcia, a także wiele innych korzyści. Coś tak prostego jak chodzenie również zdziała cuda. Wypróbuj sam, aby zobaczyć korzyści! Co wiecej? Pomoże Ci również utrzymać wagę ciała.

Miej dobre nawyki toaletowe:

Pierwszą rzeczą jest spędzić trochę czasu w toalecie i uzbroić się w cierpliwość, aby stolce minęły. Daj ciału trochę czasu na wydalenie. Ponadto nigdy nie powinieneś ignorować wezwania Natury. Ignorowanie popędów oddawania stolca spowoduje tylko zaparcia. Najlepszy czas, kiedy możesz wydać stolce, to około 30 minut po posiłku lub wcześnie rano.

Unikaj kofeiny:

Napoje z kofeiną tylko utrudnią wydalanie stolca. Obejmuje to zarówno herbatę, jak i kawę. Poza tym należy unikać napojów gazowanych i gazowanych oraz pogarszających stan zaparcia. Alkohol to kolejny napój, od którego należy trzymać się z daleka, jeśli nie chce się odczuwać zaparć.

Unikaj leków:

Istnieją pewne leki, zwłaszcza antybiotyki, które jako efekt uboczny prowadzą do zaparć. W przypadku, gdy chcesz całkowicie uniknąć uczuć, najlepiej odstawić takie leki i poszukać zamienników. Jest to jeden z najlepszych sposobów na osiągnięcie celów związanych z unikaniem zaparć. Zanim to zrobisz, skonsultuj się z lekarzem.