Co dokładnie oznacza kaszel???

Kaszel to mechanizm obronny organizmu, który usuwa z dróg oddechowych wydzielinę śluzu lub obce cząsteczki, które utrudniają regularny cykl oddychania. Śluz składa się z wody i glikoprotein, które działają jak naturalna bariera dla organizmu, utrzymująca nawilżenie dróg oddechowych , ale śluz gęstnieje z powodu warunków środowiskowych, to wpływa na układ krążenia, co kończy się kaszlem, aby wydobyć lepką plwocinę.

Kaszel: różne rodzaje, przyczyny i zapobieganie

Przyczyny kaszlu???

Istnieje wiele przyczyn kaszlu. Przyczyny mogą być spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kurz, pyłki, dym lub czynnikami wewnętrznymi, które mogą być wywołane kaszlem spowodowanym spożyciem alkoholu, lekami lub czynnikami wrodzonymi (wady wrodzone), takimi jak laryngomalacja , torbiel oskrzelowa, tracheomalacja, malformacja gruczolakowata.

Dowiedzmy się więcej o rodzajach kaszlu w szczegółach.

Różne rodzaje kaszlu sklasyfikowane według wydzieliny wytwarzanej podczas kaszlu:

 • Kaszel produktywny:

Kaszel produktywny to kaszel mokry. Podczas kaszlu plwocina jest wydzielana podczas kaszlu. Śluz spływający nocą z tyłu gardła, znany jako kroplówka po nosie, która łaskocze nerwy i wyzwala kaszel. Ten rodzaj kaszlu jest najczęściej w nocy. Najczęstszą przyczyną są alergeny, spożycie produktów mlecznych w nocy, a także w przebiegu infekcji wirusowej.

 • Kaszel nieproduktywny:

Jest to bezużyteczny kaszel, który można również stłumić. Nazywa się go również suchym kaszlem, który nie wydobywa śluzu podczas kaszlu. Późniejszy etap przeziębienia zwykle kończy się suchym kaszlem, ponieważ cały śluz został odsączony. Inne objawy oddechowe, takie jak duszność, ochrypły głos również towarzyszą temu suchemu kaszlowi i sumują się w podrażnienie gardła

Zobacz więcej: Lista nazw syropów na kaszel

 • Kaszel śluzu zimą:

Ze względu na osłabienie mechanizmu obronnego organizmu następuje wzrost produkcji śluzu, szczególnie zimą.

 • Bez tchu, bolesny kaszel:

Z powodu przekrwienia klatki piersiowej spowodowanego chorobą wrodzoną prowadzącą do duszności i bolesnego kaszlu.

 • Przewlekły suchy kaszel:

Zwykle jest to niewytłumaczalny kaszel, lekarze odkryli, że przewlekły kaszel spowodowany nadwrażliwością górnych dróg oddechowych. Ta nadwrażliwość zwiększa ryzyko kaszlu, nawet gdy wdychany jest kurz lub zimne powietrze.

Niewydolność oddechowa:

 • Kaszel, któremu towarzyszy świszczący oddech:

Jest to bezużyteczny kaszel, który można stłumić. Nazywa się go również suchym kaszlem, który nie wydobywa śluzu podczas kaszlu. Późniejszy etap przeziębienia zwykle kończy się suchym kaszlem, ponieważ cały śluz został odprowadzony. Inne drogi oddechowe objawy takie jak duszność, ochrypły głos

 • Kaszel astmatyczny:

Przeciągający się kaszel jest jednym z głównych objawów astmy spowodowanej nadpobudliwością oskrzeli. Osoby cierpiące na astmę mają zapalenie dróg oddechowych i ograniczoną ekspansję pęcherzyków płucnych. kaszel, któremu towarzyszy wysoki świszczący dźwięk.

 • Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) Kaszel:

Przeciągający się kaszel jest jednym z głównych objawów astmy spowodowanej nadpobudliwością oskrzeli. Osoby cierpiące na astmę mają zapalenie dróg oddechowych i ograniczoną ekspansję pęcherzyków płucnych. W celu ochrony przed ciałami obcymi dochodzi do skurczu kanalików oskrzeli, co prowadzi do kaszel, któremu towarzyszy wysoki świszczący dźwięk.

 • Kaszel z zapaleniem oskrzeli:

Ostre zapalenie oskrzeli to zapalenie oskrzeli spowodowane infekcją wirusową. Wirusy takie jak rinowirus, grypa i inne. Nazywa się to również przeziębieniem w klatce piersiowej.

Bakteria:

 • Krztusiec:

Nazywany również krztuścem, który jest infekcją bakteryjną. Występuje najczęściej u dzieci. Zaczyna się jako łagodny kaszel, następnie kichanie, niska temperatura, a w następnych dniach łączy się w straszliwy kaszel. Dziecko kaszle tak silnie, że cała zawartość tlenu w płuca zmniejszają się i prowadzą do łapania powietrza. Z powodu ciągłego krztuśca twarz staje się czerwona lub fioletowa, a niektóre dzieci i dorośli mogą mieć tendencję do wymiotów.

 • Kaszel wywołany zapaleniem płuc:

Kaszel to odruch wywołany przez małe zakończenia nerwowe widoczne w przejściu przez płuca, który pomaga wydobyć materiał uszkadzający płuca. Zapalenie płuc jest chorobą wywoływaną przez bakterie, która prowadzi do zapalenia dróg oddechowych i prowadzi do kaszlu i kaszlu. wydzielanie plwociny, która jest zwykle rdzawo-zielona z zabarwieniem krwi. U dorosłych zwykle wyleczenie trwa od dwóch do trzech tygodni, dla niemowląt jest to śmiertelna choroba.

 • Zad kaszel:

Ten rodzaj kaszlu jest najczęściej obserwowany u dzieci, zwłaszcza dzieci poniżej trzeciego roku życia, u których rozwijają się drogi oddechowe. Zad kaszel zaczyna się jako normalny kaszel, który nasila się w ciągu tygodnia, który zapala drogi oddechowe, co prowadzi do kaszlu, który jest głośny i przypomina szczekanie. Dzieci są widziane z opuchniętą górną rurką tchawicy, zwaną również tchawicą, która jest spowodowana infekcją wirusową .Ciężkie oddychanie występuje u dzieci po kaszlu, który jest zwykle wysokim dźwiękiem zwanym również „Stridorem”. Nasilają się one w nocy wraz ze wzrostem temperatury ciała, a głos staje się chrapliwy i chrapliwy. Dzieci wymagają hospitalizacji, gdy kaszel nie działa ustępuje lub duszność lub pojawia się sinizna lub szarawa skóra na paznokciach, ustach lub wokół nosa.

Zaburzenia żołądka:

 • Choroba refluksowa przełyku (GERD) Kaszel:

Osoby z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej żołądka napotykają ten stan, w tym stanie sok żołądkowy cofa się do ust z powodu kwasowości spowodowanej spożywanym pokarmem, a także kwaśnego charakteru żołądka. Kwaśny charakter jest inny dla każdej osoby. Jest to drugi najczęstszy przewlekły kaszel według przeglądu opublikowanego w „Nature” w 2006 roku. Ten rodzaj spazmatycznego kaszlu jest spowodowany podczas jedzenia lub w nocy podczas snu, gdy sok żołądkowy jest zwracany.

Lek:

 • Kaszel spowodowany lekami:

Najczęściej przewlekły i uporczywy kaszel występuje u doświadczonych osób przyjmujących leki obniżające ciśnienie krwi, takie jak inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE), które powodują akumulację bradykininy w drogach oddechowych, prowadząc do zaburzeń oddechowych, a także beta-adrenolityki, które są związane ze skurczem oskrzeli, co wywołuje potrzebę oczyszczenia gardło i prowadzi do suchego kaszlu. Innym powszechnym lekiem są sterydy donosowe w postaci sprayu.

Alergeny:

 • Kaszel alergiczny:

Wrażliwe mieszki włosowe obecne w nosie, gdy są zakłócone przez różne czynniki zewnętrzne prowadzące do alergicznego przeziębienia i kaszlu. Ten rodzaj kaszlu to kaszel sezonowy występujący w okresie wiosennym. Niektórzy ludzie są bardzo wrażliwi nawet na warunki atmosferyczne, które powodują przeziębienie i kaszel.

Zapobieganie kaszlowi:

 • Rzucenie nałogu palenia i odpowiednia dieta pomogą zapobiegać kaszlowi u dorosłych. Dla dzieci konieczne jest przestrzeganie dobrych zasad higieny i właściwych nawyków żywieniowych.

Zdiagnozowanie właściwego rodzaju kaszlu i leczenie odpowiednimi lekami jest kluczem do pozbycia się łagodnego i przewlekłego kaszlu. Oprócz określonych środków, kaszel może być leczony zgodnie z objawami przedstawianymi przez leki łagodzące gardło, środki wykrztuśne lub przeciwkaszlowe, takie jak opioidy, Nieopioidowe& leki przeciwhistaminowe & leki rozszerzające oskrzela.