Panchakarma – zabiegi i korzyści

Co to jest panchakarma:

Panchakarma to ajurwedyjski sposób oczyszczania, odmładzania ciała, umysłu i świadomości. Jest znany na całym świecie ze swojego dobroczynnego wpływu na zdrowie. Panchakarma to proces samoleczenia. To wyjątkowy wkład Ajurwedy. Więc jest również znany jako ajurweda panchakarma. Znaczenie słowa Panchakarma to „pięć zabiegów” i jest to zestaw pięciu zabiegów, które usuwają z organizmu toksyczne elementy. Ayurveda panchakarma to specjalistyczna procedura do wykonania wyłącznie pod nadzorem eksperta Ajurwedy.

panchakarma

Panchakarma to proces terapeutyczny, który pomaga odwrócić negatywne skutki codziennego życia. Negatywne skutki to toksyny organizmu, co z kolei osłabia system i czyni nas podatnymi na różne choroby specyficzne, przewlekłe, zwyrodnieniowe i niespecyficzne. Procedury oczyszczające zaangażowane w panchakarmę pomagają rozbić „połączenie” odpowiedzialne za chorobę i przywrócić równowagę między doszami odpowiedzialnymi za atak. Udowodniono naukowo, że ajurwedyjskie zabiegi oczyszczające mogą skutecznie eliminować toksyczne substancje i pestycydy z naszego organizmu bez żadnych uszkodzeń i skutków ubocznych, a badania wykazały, że klasyczna kuracja Panchakarma eliminuje do 50% toksyn wykrywalnych we krwi.

Oprócz tego, że jest dobry w łagodzeniu chorób, jest również użytecznym narzędziem w utrzymaniu doskonałego zdrowia. Terapia Panchakarma może przywrócić naturalny stan zdrowia, samopoczucia i dobrego samopoczucia poprzez oczyszczenie organizmu pełnego toksycznych substancji. Pomaga w przywróceniu równowagi w systemie i poprawie funkcji organizmu, takich jak układ trawienny i inne. Bardzo pomaga w podtrzymaniu procesu poprzez wprowadzanie pozytywnych zmian w codziennym stylu życia.

Aplikacja Panchakarma wydaje się dość prosta. Jednak efekty są potężne i skuteczne. Jest to wyjątkowa, naturalna, holistyczna, przynosząca zdrowie seria zabiegów terapeutycznych, która otwiera subtelne kanały; przynieść energię życiową, zwiększając tym samym witalność, dobre samopoczucie, pewność siebie i wewnętrzny spokój.

Panchakarma w dosłownym znaczeniu oznacza pięć działań/technik. Oni są

1) Vamana (indukowane wymioty/wymioty)

2) Wireczana (oczyszczenie)

3) Sneha Vasti (dwa rodzaje leczniczych lewatyw z wywarem i masą)

5) Nasya (leki do nosa)

6) Raktamokszana (upuszczanie krwi)

Jest to oczyszczenie ciała za pomocą tych środków. To kompletny proces transformacji, który odpręża i koi cały system ciała wraz z duszą i umysłem.

Różne zalety Panchakarmy:

1) Pomaga w eliminacji toksyn i toksycznych stanów organizmu i umysłu

2)  Przywraca równowagę konstytucyjną, a tym samym poprawia zdrowie i samopoczucie.

3) Wzmacnia układ odpornościowy organizmu, dzięki czemu organizm staje się bardziej

odporny na krótkotrwałe i długotrwałe choroby.

4)  Znany jest z odwracającego wpływu na ciało i umysł. Odwraca negatywny wpływ stresu na ciało i umysł, spowalniając w ten sposób proces starzenia.

5)  Sprawia, że ​​wyglądasz młodziej i bardziej żywo.

6) Poprawia samodzielność, siłę, jasność myśli, witalność i energię,

7)  Przynosi głębokie odprężenie ciała, umysłu i dobrego samopoczucia.

8) Usuwa przyczynę choroby, której nie są w stanie zastosować różne metody leczenia alopatycznego.

9)  Zwiększa wydolność psychiczną i fizyczną.

10) Nadaje dużo blasku skórze twarzy i całego ciała.

11) Redukuje nadmiar tłuszczu z organizmu.

12) Wzmacnia stawy ciała i zwiększa ruchomość stawu.

13) Pomaga odzyskać i zachować wigor i wytrzymałość utraconą podczas różnych codziennych, wyczerpujących czynności.

14) Usuwa współczesny problem bezsenności, lęku i innych problemów psychicznych.

15) Równoważy różne systemy naszego ciała, takie jak układ nerwowy, układ pokarmowy, układ krążenia. Pomaga również w osiągnięciu równowagi fizjologicznej.

16) Obniża produkcję stresorów w naszym ciele, które są odpowiedzialne za dużo stresu w naszym codziennym życiu.

Środki ostrożności w leczeniu Panchakarma:

Kiedy dana osoba przechodzi proces terapii Panchakarma ayurveda, należy powstrzymać się od następujących czynności:

1) Uciążliwe ćwiczenia.

2) Czynności seksualne.

3) Późna noc.

4) Głośna muzyka.

5) Za dużo oglądania telewizji.

6) Inne działania stymulujące.

Można wykonywać łagodne formy jogi / asan. Należy trzymać się z dala od światła słonecznego lub nadmiernego wiatru. Należy spożywać mniej tłustych pokarmów. Główny nacisk należy położyć na warzywa gotowane na parze i lekkie potrawy.

Leczenie Panchakarma:

W trakcie terapii panchakarma muszą być przestrzegane pewne ograniczenia ze strony pacjenta, który również powinien poświęcić na to tylko trochę wolnego czasu. Procedura powinna być wykonywana z pełnym zaangażowaniem i największym poświęceniem. Zabieg terapii Panchakarma składa się z trzech części. Oni są:

1. Metody przygotowania karmy Purva:

A. Pachan:

Wspomaga trawienie.

B. Snehan (Oleacja wewnętrzna i zewnętrzna):

Smarowanie ciała głównie olejem lub ghee. Osoba jest proszona o przyjmowanie oleju leczniczego lub ghee w coraz większej ilości, aż pojawią się określone oznaki i objawy. Należy przestrzegać pewnych ograniczeń, takich jak picie tylko gorącej wody w ciągu dnia, brak snu w ciągu dnia, jedzenie jedzenia tylko wtedy, gdy jest głodny itp..

C. Sweda (Podżeganie):

Podżeganie w łaźni parowej w celu wywołania pocenia się to „Svedana”. Pomaga to w upłynnieniu dosz, co ułatwia im łaskotanie do przewodu pokarmowego.

2. Pradhana Karma – procedura główna:

A. Vamana (wymioty wywołane/wymioty):

Ta procedura jest szczególnie przydatna w przypadku chorób wynikających z braku równowagi kapha i pitta. Za pomocą tego zabiegu można wyleczyć choroby takie jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, astma, choroby skóry, alergie, opryszczka, cukrzyca, zapalenie zatok, nadkwaśność.

B. Virechana (oczyszczenie):

Jest to lecznicza terapia oczyszczająca, która usuwa z organizmu toksyny Pitta, które nagromadziły się w wątrobie i woreczku żółciowym. Całkowicie oczyszcza przewód pokarmowy. Jest to bezpieczny zabieg bez skutków ubocznych. Jest bardzo przydatny w leczeniu chorób wywołanych przez pitta dosha m.in. Nadkwasota, opryszczka, anemia, choroby skóry itp..

C. Sneha Vasti (Dwa rodzaje leczniczych lewatyw z wywarami i masą):

Olejki lecznicze lub ghritamy służą do wlewu olejków, które odżywiają i natłuszczają ciało. Ta procedura jest przydatna w leczeniu chorób wywoływanych przez Vata Dosha, takich jak bóle pleców, dystrofie, stwardnienie rozsiane itp..

D. Nasya (leki donosowe):

Ten proces polega na wlewaniu leku do nozdrzy. Może występować w postaci olejku leczniczego / ghee, soku, a nawet proszku. Ta procedura jest przydatna w chorobach głowy i szyi, takich jak zapalenie zatok, wypadanie włosów, siwienie włosów, bóle głowy, epilepsja itp..

E. Raktamokszana (upuszczanie krwi):

Procedura tutaj polega na wypuszczeniu krwi z ciała wraz z doszami. Pomaga leczyć choroby skóry, ropnie, zapalenie jamy ustnej, nadciśnienie itp.

3. Paschat Karma – Środki postterapeutyczne:

A. Samsarjana Karma (Dietetyka specjalna):

Ma na celu zwiększenie skuteczności Panchakarmy i obejmuje stopniowe zwiększanie diety pacjenta z płynnej przez półstałą do normalnej.

B. Dhumapana (palenie cygar leczniczych):

C. Zasady wykonywania określonych czynności, takich jak abstynencja i spożywanie lekkich pokarmów.

Czasami pijawki mogą być również używane do upuszczania krwi. Jeśli choroba ma charakter lokalny, najlepszym rozwiązaniem są pijawki. Wysysają tylko nieczystą krew i samodzielnie wylewają się z miejsca. Ubieranie należy wykonać później. Snehana i Swedana nie są wymagane, jeśli będą używane pijawki.

Celem panchakarmy jest przywrócenie równowagi sił biologicznych i normalnego funkcjonowania tkanek, poprawa trawienia i zwiększenie metabolizmu, pozbycie się chorób z ich korzeni w ciele pacjenta, przywrócenie sprawnej eliminacji produktów przemiany materii i normalnego funkcjonowania pięć narządów zmysłów i wreszcie zapewnić harmonię między ciałem, umysłem i duszą.